Całkowita liczba wyświetleń strony

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą PZSzach. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą PZSzach. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 19 lipca 2016

European Youth U18 Team Chess Championship 2016 - Girls Celje (propaganda PZSzach nie zna granic!)

Mecz Ukraina - Polska A 2:0
Przeczytałem kilka komentarzy po zakończonych drużynowych mistrzostwach Europy do lat 18 i muszę się przyznać, że jestem w "lekkim szoku". "Srebro i brąz kobiet na drużynowych mistrzostwach Europy juniorów" (PZSZach) brzmi fantastycznie, ale przyjrzyjmy się temu bliżej. W Słowenii wystartowało tylko 8 krajów. Wiem o tym, że nieobecni nie mają racji, ale ten turniej mistrzostwami Europy będzie być może za kilka lat.
W składach były tylko dwie zawodniczki (Osmak i Marjanovics) legitymujące się minimalnie wyższym rankingiem, niż nasza Oliwia Kiołbasa. Cieszy oczywiście dobry wynik Ani Kubickiej (drugie miejsce wśród wszystkich juniorek), ale duże zyski rankingowe (Kubicka i Śliwicka) związane są z najwyższym przelicznikiem "40". Oliwka nie "zarobiła" prawie nic a Julia Antolak straciła.
Euforia PZSzach kojarzy mi się natychmiast ze starym dowcipem Zenona Laskowika: Traktor jest zepsuty, bo ma koło zepsute. Można jednak powiedzieć, że traktor jest świetny, bo ma trzy koła dobre i jak brzmi!!
Jedno jest jednak bardzo pozytywne. Z młodzieżą (ośmioro) tym razem pojechało aż trzech trenerów, co jest ewenementem w ostatnich czasach (niedawna Mitropa), ale rozumiem - Słowenia, lipiec, wakacje... 
Reasumując, nasze reprezentantki grały jak potrafiły i o to trudno mieć pretensje, ale "odtrąbienie" niebotycznego sukcesu polskich szachów kobiecych to już nawet nie jest propaganda! To jawna kpina z czytelników strony internetowej PZSzach!
Rk.SNoFEDTeamTeamGames  +   =   -  TB1  TB2  TB3  TB4 
11UKRUkraineUkraine75111172,011,053,0
24POLPoland APoland A74211053,59,549,5
35POLPoland BPoland B7331952,09,049,0
43SLOSlovenia ASlovenia A7331950,08,551,0
52HUNHungaryHungary7241848,57,548,5
68CZECzech Republic ACzech Republic A7241841,57,548,0
77SLOSlovenia BSlovenia B7313737,57,054,0
811CZECzech Republic B-SK SvetlaCZE B-SK Svetla7142634,05,554,5
99GERGermanyGermany7142633,56,049,5
106ISRIsraelIsrael7223631,56,039,5
1112TURTurkey CTurkey C7214532,06,053,0
1210TURTurkey ATurkey A7214524,06,044,0
1314TURTurkey DTurkey D7043423,54,544,5
1413TURTurkey BTurkey B7124419,54,048,0
Polki:
2. Poland A (RtgAvg:2180, Captain: Ostrowski Leszek / TB1: 10 / TB2: 53,5)
Bo.NameRtgFED
1234567Pts.
RtgAvgRpnwwew-weK+/-
1WIMKiolbasa Oliwia2318POL
1110½1½5,0721372295754,970,03200,6
2WFMSliwicka Alicja2041POL
011011½4,572072217474,53,201,304052,0
3. Poland B (RtgAvg:2115, Captain: Matlak Marek / TB1: 9 / TB2: 52)
Bo.NameRtgFED
1234567Pts.
RtgAvgRpnwwew-weK+/-
1Kubicka Anna2171POL
1½110115,572076230675,54,371,134045,2
2WFMAntolak Julia2059POL
0½11½0½3,572018201873,53,87-0,3740-14,8
Miejsca Polek w klasyfikacji indywidualnej (grało 29 dziewcząt):
No.NameRtgTeamPts.Games%Bo.Rp











2Kubicka Anna2171Poland B5,5778,612306
5WIMKiolbasa Oliwia2318Poland A5,0771,412295
8WFMSliwicka Alicja2041Poland A4,5764,322174
17WFMAntolak Julia2059Poland B3,5750,022018

sobota, 11 czerwca 2016

Polski Związek Mydlenia Oczu!

W mydleniu oczu PZSzach jest niedościgniony! Oto ocena gry Polek na mistrzostwach Europy w Mamai zamieszczona na oficjalnej stronie:

Wśród polskich zawodniczek najwyższe miejsce zajęła Jolanta Zawadzka, gromadząc 7,5 punktu, zdobywając ósmą lokatę i zyskując 3 punkty elo. Trzykrotna Mistrzyni Polski jako jedyna nasza reprezentantka znalazła się w pierwszej czternastce zawodów, co oznacza możliwość gry w Mistrzostwach Świata Kobiet. Polka rozpoczęła turniej niezbyt dobrze (dwa punkty z czterech), ale w drugiej połowie rozgrywek odniosła wiele cennych zwycięstw, m.in. dzięki serii trzech wygranych w rundach 7-9. Karina Szczepkowska Horowska z 7 punktami zajęła 18 lokatę (dzieląc 11-22 miejsce) i zdobywając 4 punkty do rankingu. Polka przegrała tylko w pierwszej rundzie, ale zremisowała w ciągu turnieju aż sześć partii, co nie pozwoliło zawalczyć o wyższą lokatę. Należy jednak przyznać, że wśród przeciwniczek naszej reprezentantki były m. in. wyżej rozstawione Antoaneta Stefanowa i Aleksandra Goriaczkina. Pechowo turniej ułożył się dla Moniki Soćko, która przez dłuższy czas trzymała się w czołówce zawodów. Jednakże porażka z przyszłą Mistrzynią Europy oraz przegrana w ostatniej rundzie zepchnęła aktualną Mistrzynię Polski na 25 miejsce i przyczyniła się do straty 6 punktów elo. Oliwia Kiołbasa ostatecznie zajęła 42 miejsce, zdobywając 6 punktów (cztery zwycięstwa, cztery remisy i trzy porażki) i tracąc jeden punkt elo. Z pewnością zebrane doświadczenie i ostra walka z renomowanymi zawodniczkami zaprocentuje w dalszym rozwoju naszej szesnastoletniej reprezentantki.

- ... rozpoczęła niezbyt dobrze, ale w drugiej połowie turnieju...
- ... przegrała tylko w pierwszej rundzie, ale zremisowała aż sześć partii...
- ... pechowo ułożył się turniej...
- ... z pewnością zebrane doświadczenia...
Taką ocenę to może zamieścić na swym blogu Krzysztof Długosz a nie związek odpowiedzialny merytorycznie za przygotowanie i start Polek w najważniejszej europejskiej imprezie w roku. Przecież zwykły miłośnik polskich szachów kobiecych bez większego wysiłku "wyczyta" to pobieżnie przeglądając tabelę turniejową. 

Fakty są brutalne! Polki na 44 rozegrane partie grały tylko z sześcioma zawodniczkami o wyższym rankingu. Z czterema z nich!! Oliwia Kiołbasa. Wynik - cztery remisy, dwie przegrane i ani jednej wygranej!
Przed mistrzostwami w Mamai do MŚ rankingowo kwalifikowały się dwie zawodniczki. Awansowała tylko jedna.
Ani słowa o fatalnym finiszu (to już się staje polską "tradycją" - szczególnie u mężczyzn) Moniki Soćko (0,5 z 3). Pisanie, że przegrała z przyszłą mistrzynią Europy, to jakaś paranoja. Tak, tak - bo Anna Ushenina została mistrzynią Europy właśnie dzięki tej wygranej (dwie ostatnie partie na luzie zremisowała).
Ani słowa o braku startu Marioli Woźniak, która jest zakwalifikowana do reprezentacji Polski na Olimpiadę w Baku!
Ani słowa - kto "zajmował się" zawodniczkami przy przygotowaniach i w trakcie turnieju! Czy było tak, jak u mężczyzn (trener Kadry pojechał na prywatny turniej w czasie mistrzostw)? 
A już szczytem (nie wiem nawet, jak to określić) jest opisywanie doświadczeń Oliwii, bo to są jej prywatne sprawy. Tak, tak nasza juniorka pojechała do Rumunii za własne pieniądze!!

niedziela, 11 października 2015

Dość działaniom zarządu Polskiego Związku Szachowego!! (1)

W Kazachstanie trochę starsi uczą młodszych!
W Polsce zarząd PZSzach (i jego kumple) wie lepiej!!
Od pewnego czasu mam bliski kontakt z bezpośrednimi informacjami z Kazachstanu. Tam potrafią zachęcić malutkie dzieci do grania w szachy wykorzystując trochę starsze (Zhansaya Abdumalik daje symultanę).
Ostatnio pamiętam, gdy taką super promocyjną imprezę ogranizował prezes PZSzach Przemek Gdański w Warszawie z uczestniczkami największego turnieju kobiecego w historii polskich szachów (kto zgadnie - który to był rok?).
U nas jest młodzieżowa akademia szachowa (celowo piszę z małych liter). Pytam, czy zorganizowała choć jedną taką imprezę? Ignorancja władz zarządzających szachami w Polsce przekroczyła wszelkie granice!! Trzeba to towarzystwo wzajemnej adoracji rozpędzić na cztery wiatry!! Czekam na głosy za, a nawet i przeciw, choć tu może tylko się wypowiedzieć zarząd PZSzach!!

poniedziałek, 30 maja 2011

PZSzach pozbawił Koszalin możliwości grania w mistrzostwach Polski w blitza

Wszystko się wyjaśniło, jeśli chodzi o frekwencję na katowickich mistrzostwach Polski pań w blitzu. Przed chwilą opublikowałem na Szacharni wyniki mistrzostw Polski szkół ponadgimnazjalnych, które równolegle odbywały się w Karpaczu. Wygrało II LO w Koszalinie, w skład którego wchodziły m.im. Klaudia Kulon (dziękuję za wieści i zdjęcie), Kasia Adamowicz i Alicja Stodólnik. Gdyby w takim składzie wystartowały w Katowicach + Joanna Majdan-Gajewska, śmiało mogły walczyć o drużynowe złoto, nie mówiąc już o medalach indywidualnych. W Karpaczu grało jeszcze kilkanaście dziewcząt z czołówki polskich juniorek. Oczywiście wybrały ważniejszą dla nich i ich szkół, imprezę. Do tego doszedł turniej Orlova 2011 (Karina Szczepkowska-Horowska musiała rozegrać dwie ostatnie partie w jeden dzień dzięki uprzejmości organizatorów, by dojechać do Katowic, inne zawodniczki zostały) i cała tajemnica absencji się wyjaśniła.
W Polskim Związku Szachowym mają chyba ważniejsze sprawy, niż koordynacja imprez rangi mistrzostw Polski. Zaraz ktoś "zabuczy", że Karpacz to Szkolny Związek Sportowy. Tak, ale właśnie od tego jest PZSzach. by nie dublować turniejów. Przecież to są same podstawy działalności. Ręce opadają.

poniedziałek, 28 lutego 2011

W Polsce nie ma sędziów i trenerów zasługujących na nagrodę PZSzach!!

Nie pisałem jeszcze o reanimowanych, "sztandarowych" nagrodach w postaci statuetek "Hetmanów" przyznawanych za osiągnięcia w 2010 roku przez zarząd Polskiego Związku Szachowego. Na stronie PZSzach zapraszano, by zgłaszać kandydatów - miała być opublikowana lista zgłoszonych. Oczywiście listy nie znalazłem, sposobu przyznawania (kto przyznawał, za co, komu nie przyznano) również. Pewnie jest to tak znamienite wyróżnienie, że wszelkie informacje na ten temat są ściśle tajne - no może poza samymi laureatami, choć tego też bym nie ujawniał. Ludzie mogą mieć pretensje, że Franek dostał a Zenek nie.
Po długim "kopaniu" znalazłem listę wyróżnionych (czyżby laureaci nie byli godni, by umieścić ich na głównej stronie PZSzach?):
Laureaci Hetmanów: Hetmana dla KSz Wasko HetMaN Szopienice Katowice odebrał Jacek Gdański, Zawodnik Roku - Radosław Wojatszek, Józef Chudy - Organizator Roku, Eugeniusz Licznarowski z formy Microsoft - Sponsor Roku, Monika Soćko - Zawodniczka Roku, Anna Kalinowska, córka Janusza Kalinowskiego z Polskiej Agencji Prasowej- Dziennikarza Roku, Mariusz Wojnar - Nagroda Specjalna dla śp. Bronisławy Lubas oraz Jan Macieja - laureat Hetmana w kategorii Całokształt.
PZSzach nie nagrodził trenera i sędziego!! - choć takie osoby były wymienione w regulaminie. Czyżby u nas w Polsce nie było osób zajmujących się tymi dziedzinami życia szachowego i "zasługującymi" na docenienie ich pracy przez zarząd?
Mam tu na myśli np. Andrzeja Filipowicza (jedyny w Polsce sędzia prowadzący światowe imprezy). Dzięki niemu szachiści z całego globu wiedzą, gdzie leży Polska. Jeśli chodzi o trenerów, to sięgnę tuż za swoją miedzę, czyli do Skierniewic. Wychowankowie Bogusława Bodera zdobyli tyle medali MP juniorów, że on sam się gubi, gdy próbuje je liczyć. Ale z Warszawy pewnie Skierniewic nie widać, tak jak nie było widać "krakowskich wież", choć informacje ukazywały się na całym świecie.
Dla mnie jest tylko jedno logiczne wytłumaczenie tego stanu - brakło materiału na dwie statuetki!!
Wyróżnienia mają sens tylko wtedy, gdy doceniają ludzką pracę (z reguły społeczną) i mobilizują innych, by laureatom dorównać lub ich przegonić.
Kpię sobie z tych Hetmanów, ale to jest "zasługa" decydentów. Zamiast zrobić wszystko "w światłach rampy" odwalono pełną "konspirę". Nikt nic nie wie - no może poza zarządem. Bardzo to obniża rangę nagrody a co za tym idzie i osób nią wyróżnionych. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle.
A może ktoś ma inną ocenę? Zapraszam do poważnej dyskusji.

piątek, 25 lutego 2011

Mistrzyni międzynarodowa pilnie poszukiwana

Otrzymaliśmy zaproszenie dla zawodniczki z tytułem WIM na kobiecy turniej kołowy do Guingamp (Francja). Termin 4-12.03.2011.
Warunki udziału:
Hotel z wyżywieniem (pokój 1-osobowy), kieszonkowe - 250 Euro.
Ponadto w turnieju gwarantowane nagrody. W towarzyszącym turnieju wystąpią inni Polacy reprezentujący klub MLKS "Ostródzianka" Ostróda.
W przypadku zainteresowania prosimy o pilny kontakt >>>

>>> strona turnieju

środa, 29 grudnia 2010

Turcy się obrazili i odwołali przyszłoroczne ME pań (rapid i blitz)

Taki plakat się zmarnuje!!
Bardzo dobrze, bo paskudny.
Federacja Szachów Tureckich na czele z jej szefem Nihat Ali Yazici obraziła się na Europejską Unię Szachową i na złość odwołała przyszłoroczne indywidualne mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Prawa do organizacji tego turnieju działacze tureccy otrzymali w tym roku w Rijece (Chorwacja).
Może to i dobrze. Naszym paniom ostatnio w Hatay nie poszło najlepiej a jest wiele miejsc w naszej kochanej Europie, gdzie można taką imprezę przeprowadzić, bo ostatnio "wszystko" odbywało się w Turcji. 
Od dłuższego czasu turecka Federacja oficjalnie oskarżana jest przez media o wręczanie łapówek za prawo organizowania imprez szachowych. Pewnie tym razem decydenci nie mogli się "dogadać".
A może by tak Polski Związek Szachowy skorzystał z sytuacji i zaproponował Warszawę do przeprowadzenia mistrzostw. Warunki są, doświadczenie ogromne, no i większe możliwości startu dla naszych zawodniczek.

W Moskwie też wiedzą o krakowskich Wieżach - w Warszawie nie!! (strona Rosyjskiej Federacji Szachowej)

Краков заполонили шахматные ладьиВерсия для печатиОтправить на E-mailДобавить в избранное
28.12.2010 г.

rook01.jpg


Шахматные ладьи в настоящее время появляются в стратегических точках по всему Кракову. В 2011 году в городе пройдет чемпионат мира по шахматам среди школьников и конгресс ФИДЕ, и городские власти таким образом украшают город и готовят жителей к этим событиям. К апрелю в Кракове будет установлено более100 ладей.







rook02.jpgrook03.jpg





















фотографии www.fide.com

czwartek, 2 grudnia 2010

Iweta Rajlich nie zagra w mistrzostwach świata w Turcji!!

Iweta Rajlich zrezygnowała
z udziału w mistrzostwach
świata w Turcji - podał PZSzach.
PRZEKLEŃSTWO ZIMY
Data utworzenia: 2010-12-02 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 111

Z powodu odwołania w dniu dzisiejszym wielu lotów międzynarodowych, w tym lotu naszych reprezentantek z Warszawy do Istambułu, Polki zostały postawione przed brakiem innej perspektywy, jak tylko dotarcia do Turcji przez Lwów. Niestety, po opóźnionym lądowaniu we Lwowie, okazało się, że samolot do Istambułu już wyruszył nie czekając na sześcioosobową ekipę z Polski. Co gorsza, okazało się, że w dniu dzisiejszym nie ma już innych lotów do Turcji. Obecnie polska ekipa przemieszcza się do Kijowa, aby stamtąd kontynuować dalszą podróż. Z tej alternatywy zrezygnowała jednak Iweta Rajlich, która postanowiła powrócić jutro do kraju i nie wystartować w MŚ w Hatay.
Miejmy nadzieję, że to koniec niespodzianek i że już nic złego naszej ekipy nie spotka.

Zagrajmy dla powodzian ... w szachy

W 15 największych miastach kraju zostaną rozegrane w ten weekend szachowe turnieje mikołajkowe dla dzieci i młodzieży. Dochód z wpisowego będzie przeznaczony na pomoc dla powodzian. Starania polskiego związku wspierają m.in. politycy, ludzie nauki i biznesu. Szczegóły: http://szachiscigrajadlapowodzian.pl/
- Mało kto wie, że w parlamencie mamy grono doskonałych szachistów. W polityce różnie bywa z osiągnięciem porozumienia między przedstawicielami partii, natomiast przy szachownicy to się udaje! W Parlamentarnym Zespole Szachowym zasiadają zarówno członkowie partii rządzącej, jak i z ugrupowań opozycyjnych - powiedział PAP Wojciech Przybylski z Polskiego Szachowego.
Przewodniczącym wspomnianego Zespołu jest Dariusz Lipiński (PO), a w prezydium są senator Małgorzata Adamczak (PO) oraz poseł Andrzej Dera (PiS). Pozostali członkowie to posłowie: Marek Borowski (SDPL), Aleksander Chłopek (PiS), Arkady Fiedler (PO), Aleksander Marek Skorupa (PO) oraz senator Grzegorz Czelej (PiS).
Parlamentarny Zespół wstąpił do Komitetu Honorowego akcji; inicjatywę poparli także posłowie Tadeusz Iwiński (SLD), Ireneusz Raś i Łukasz Gibała, jak również europosłowie Róża Thun (wszyscy PO) i Tadeusz Cymański (PiS). [onet.pl, pap]


poniedziałek, 15 lutego 2010

Skład kadry Polski pań na 2010 rok


1. Monika Soćko 2450

2. Iweta Rajlich 2455
3. Jolanta Zawadzka 2391
4. Joanna Majdan 2374
5. Joanna Dworakowska 2374
6. Beata Kądziołka 2328
7. Klaudia Kulon (1992) 2202
Na zdjęciu: Monika Soćko i Joanna Majdan

piątek, 29 stycznia 2010

Im lepiej grasz w szachy, tym więcej płacisz


1.Od lat obowiązują zasady opublikowane w KOF:

13.6. Opłaty za nadanie tytułów krajowych względnie kategorii szachowych przedstawia tabela 10.
Tabela 10. Opłaty za nadanie tytułu lub kategorii centralnej.
Tytuły i kategorie krajowe Wysokość opłaty (PLN)
mistrz krajowy 70
kandydat na mistrza krajowego 60
pierwsza kategoria 50
13.7. Nadanie tytułu lub kategorii i umieszczenie stosownego zapisu w Komunikacie KEKiR PZSzach nastąpi po przesłaniu wraz z legitymacją zawodnika kserokopii dowodu wpłaty odpowiedniej stawki na konto PZSzach. Wpłaty dokonuje wnioskodawca, tj. zawodnik, jego klub, względnie WZSzach. Nadanie tytułu krajowego lub I kategorii szachowej jest uwarunkowane uzyskaniem odpowiednich norm w turniejach uwzględnionych w systemie klasyfikacji i rankingu PZSzach oraz przekazanie przez organizatora turnieju do PZSzach opłat rejestracyjnych i klasyfikacyjno-rankingowych.
2. Przewodniczący KKRiE w dobrej wierze umieszczał zapisy w komunikatach komisji oraz adnotacje w Centralnym Rejestrze PZSzach.
3. Wzywa się wszystkich zawodników do dokonania zaległych opłat za kategorie i tytuły w terminie do 15.04.2010. Po tym terminie lista zaległości zostanie opublikowana na stronie internetowej PZSzach.
4.Od dnia 19.01.2010 tytuły i kategoria pierwsza będą nadawane dopiero po wniesieniu stosownej opłaty.
5. Zawodnik , który wypełni normy na kolejny tytuł otrzyma go dopiero po uregulowaniu wszelkich zaległych opłat.
6.Wpisanie tytułu/kategorii szachowej do legitymacji nastąpi po dokonaniu bieżącej należnej opłaty oraz uregulowaniu opłat zaległych.